Pokud máte dotaz, napište nám, pokusíme se jej zodpovědět. Zajímavé dotazy a odpovědi budeme publikovat na této stránce

Poradna

Dobrý den,
jsem majitelka drsnosrstého trpasličího jezevčíka. Má nemoc chladových aglutininů. Na uších se mu udělaly jakoby boláky. Dnes jsem zjitila, že podobné boláky se mu udělaly i na varlatech. Může to být stejná nemoc? Jak by se dala léčit?

Předem děkuji za odpověď.
A.P.

Nemoc chladových aglutininů patří mezi autoimunitní onemocnění. V krvi takto postiženého psa se vytvářejí protilátky, které při nízkých teplotách způsobují aglutinaci (shlukování a poškozování) červených krvinek. Tyto shluky pak ucpávají drobné cévy v periferii a následně pak dochází k nekróze kůže v okrajových částech těla, vystavených chladu - nejčastěji jde o okraje ušních boltců. Jestli se v případě vašeho psa jedná o stejné poškození i na varlatech, nelze na dálku bez vyšetření stanovit, ale vzhledem k tomu, že šourek je rovněž vystaven chladu, je to možné.
Léčba může spočívat v podávání kortikosteroidů, tlumících imunitní reakci. Tato léčba ovšem nemusí být bez vedlejších účinků, proto bych primárně volil metodu "nedovolit chladovým aglutininům se projevit". To znamená udržovat periferní oblasti psa v chladném počasí v teple. Na výběr je dnes množství různých oblečků, případně "čepic" chránících citlivé ušní boltce.
Na již propuklé kožní léze je vhodné aplikovat obklady či masti hojivého charakteru (řepík, heřmánek), či např. Infadolan mast.